
- Szczegóły
- Autor: Administrator
W trakcie warsztatów paleontologicznych dzieci i młodzież będą miały możliwość zapoznania się ze zwierzętami, jakie żyły na terenach Polski podczas plejstocenu – epoki lodowcowej. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję dowiedzieć się, jak w plejstocenie zmieniały się gatunki zwierząt, szata roślinna oraz krajobraz. Będą mogli zapoznać się z oryginalnymi kośćmi dużych ssaków takich, jak słoń leśny, mamut, nosorożec włochaty i wiele innych, które można znaleźć nawet w naszym najbliższym sąsiedztwie. Będą miały okazję poczuć się jak jaskiniowi artyści i namalować na kamiennych płytkach wizerunki zwierząt plejstoceńskich tak, jak to czynili niegdyś pradawni, ludzcy i neandertalscy łowcy na ścianach jaskiń.
Zanurzą się także w odległych epokach geologicznych, poznając pradawne morskie i lądowe stworzenia, ich nazwy i życie. Zobaczą co biegało, pływało i rosło w cieniu wielkich dinozaurów. Dowiedzą się jak powstają skamieniałości i jak wygląda praca paleontologa.

- Szczegóły
- Autor: Administrator
Pierwsza część ekspozycji poświęcona jest wielkim ssakom, które żyły na terenach Polski w czwartorzędzie podczas trwającego 2,5 mln lat plejstocenu, nazywanego często epoką lodowcową. Na wystawie prezentowane są szczątki ssaków, pochodzące z różnych stanowisk Polski. Wśród reprezentantów fauny zimnolubnej zobaczyć można ponad 50 oryginalnych fragmentów kości, m.in. szkieletów mamuta, nosorożca włochatego, prażubra i renifera. Zbiory te możemy obejrzeć dzięki udostępnieniu ich przez Polską Akademię Nauk Muzeum Ziemi w Warszawie.
Druga część ekspozycji przeprowadzi nas przez odleglejsze epoki dziejów Ziemi. Przez czasy, gdy w morzach pływały m.in. łodziki, amonity, trylobity i belemnity, a na lądach rosły ogromne widłaki, skrzypy i paprocie. Zbiory skamieniałości zaprezentują nasi miejscowi pasjonaci i kolekcjonerzy: Adam Miazga, Radosław Motykiewicz-Janiak, Rafał Rejman, Piotr Ulwański, Joanna Wiencaszek i Jan Łabiak oraz przedstawimy najnowsze nabytki z kolekcji Muzeum Miejskiego w Nowej Soli.

- Szczegóły
- Autor: Administrator
Wystawa „Z gliny stworzone” prezentuje przekrojowo dzieje bolesławieckiej ceramiki. Na ekspozycji można zobaczyć kilkaset wyrobów – od sklejonych z fragmentów szesnastowiecznych naczyń pozyskanych na drodze badań archeologicznych po współczesne stempelkowe projekty.
Podczas warsztatów przeniesiemy się do „miasta dobrej gliny” odkrywając w jaki sposób powstają piękne naczynia z kamionki i czym różnią się współczesne techniki czy wzory od tych z przeszłości. Uczestnicy będą mieli okazję stworzyć własne projekty zdobień inspirując się eksponatami i używając oryginalnych bolesławieckich stempelków.

- Szczegóły
- Autor: Administrator
Dzieje Bolesławca – „miasta dobrej gliny” od wieków związane są ściśle z garncarstwem i przemysłem ceramicznym. Tereny wokół miasta, położone w dorzeczu Bobru i Kwisy, obfitują w bogate złoża glin, odpowiednie do produkcji wyrobów kamionkowych. Produkcja ceramiki w tym ośrodku trwa niemal nieprzerwanie od średniowiecza.

- Szczegóły
- Autor: Administrator
Muzealna 20! - warsztaty dla dzieci z opiekunami - „Muzealny Zwierzyniec”
Spodobały Wam się nasze muzealne ferie, dlatego postanowiliśmy jeszcze raz wybrać się do Muzealnego Zwierzyńca – tym razem z uczestnikami „Muzealnej 20! - niedzielnych warsztatów dla dzieci z opiekunami.
Będzie to wyprawa w świat mitów i legend opowiadających o porywającym świecie przyrody i zdolnościach zwierząt, które od zawsze fascynowały człowieka. Każdy, kto wyruszy z nami, będzie miał sposobność stworzyć dla siebie pamiątkowy amulet ze zwierzęciem, którego naturę podziwia.
Zapraszamy na ul. Muzealną 20, w niedzielę 9 lutego, o godzinie 14:00. Wstęp na zajęcia jest bezpłatny, jednak liczba miejsc ograniczona, dlatego chętnych prosimy o zgłoszenia telefonicznie (68 387 36 40 wew. 23 lub 604 647 354), mailem (

- Szczegóły
- Autor: Administrator
W tym roku warsztaty muzealne organizowane w ramach ferii zimowych upłyną pod hasłem „Muzealny Zwierzyniec”. Wybierzemy się w zaskakującą podróż przemierzając dwa światy – świat przyrody i świat sztuki. Przenikają się one, ponieważ zwierzęta fascynują ludzi od zarania dziejów.
Zajęcia odbywać się będą we wtorki, 21 i 28 stycznia w godzinach 12:00-14:00. Są one bezpłatne, jednak obowiązują zapisy (informacja poniżej i na plakacie). Zachęcamy też do zgłoszeń półkolonie i inne grupy zorganizowane, dla których rezerwujemy pozostałe dni tygodnia.

- Szczegóły
- Autor: Administrator
Dobiega końca czwarty rok naszych niedzielnych rodzinnych spotkań z dziećmi i dorosłymi na „Muzealnej 20!”. Odwiedzamy podczas nich wystawy czasowe lub znajdujemy coś nowego do opowiedzenia na wystawach stałych. Czasem wychodzimy na muzealny dziedziniec, a podczas warsztatów tworzymy wspólnie piękne rzeczy.
Tym razem szczególnie skupimy się na tym, po co ludzie budują muzea i do nich przychodzą. I czy można w muzeum odnaleźć cząstkę siebie? Podczas naszych warsztatów można nawet zabrać cząstkę siebie w postaci wykonanej własnoręcznie pamiątki. Tak będzie i tym razem.
Zapraszamy dzieci z opiekunami w niedzielę, 24 listopada o godzinie 14:00. Wstęp na zajęcia jest bezpłatny, jednak liczba miejsc ograniczona, dlatego chętnych prosimy o zgłoszenia telefonicznie (68 387 36 40 wew. 23 lub 604 647 354), mailem (

- Szczegóły
- Autor: Administrator
Historyczna ewangelicka grupa wyznaniowa braci morawskich, dziś tworząca Kościół Jednoty Braterskiej, wywodziła się z czeskiego ruchu reformy Kościoła, zainicjowanego na początku XV wieku przez Jana Husa. W połowie XVI wieku zostali oni zmuszeni do opuszczania Czech. Osiedlili się m. in. w Polsce, a po prześladowaniach w XVII stuleciu – na Morawach i na Górnych Łużycach. Na początku XVIII wieku uchodźcy religijni z Moraw założyli na Górnych Łużycach osadę Herrnhut (dziś na terenie Saksonii). Dała ona początek wspólnocie religijnej Braci Morawskich. Po staraniach hrabiego von Zinzendorfa, król Prus Fryderyk II dekretem z 25 grudnia 1742 r. wyraził zgodę na osiedlenie się na terenie Śląska członków tej wspólnoty. Jako ostatni, latem 1744 r., powstał zbór w Nowej Soli. Jesienią rozpoczęła się budowa osiedla. W 1748 r. gmina braci w Nowej Soli liczyła już 241 osób. Od początku pobytu w Nowej Soli bracia rozwijali potencjał ekonomiczny swojej kolonii. Ich działalność przyczyniła się wydatnie do rozwoju miasta.

- Szczegóły
- Autor: Administrator
KLASYCZNA NOWA SÓL – pod taką nazwą występuje grupa miłośników motoryzacji, która od kilku lat pojawia się w regionie na licznych imprezach branżowych i charytatywnych. Członkowie grupy kolekcjonują i poddają renowacji pojazdy jedno- i dwuśladowe z różnych epok, które prezentują z różnych okazji. Na pierwszą wystawę muzealną przygotowali prezentację kultowych jednośladów z czasów PRL-u. Wśród „Komarów” i „Motorynek” oraz innych konstrukcji z epoki zaprezentowane zostaną elementy ekwipunku kierowców, akcesoria motoryzacyjne oraz materiały ilustracyjne. Ekspozycja KLASYCZNYCH wzbogacona zostanie kolekcją modeli pojazdów Waldemara Jachecia - także pasjonata motoryzacji.

- Szczegóły
- Autor: Administrator
Już w najbliższą niedzielę, 15 września o godzinie 14:00, wracamy po wakacjach na „Muzealną 20!”. Zapraszamy dzieci i towarzyszących im dorosłych na warsztaty o tematyce przyrodniczej. Postaramy się złapać jeszcze trochę promieni letniego słońca i wakacyjnego nastroju spacerując po wystawach, które znikną z Muzeum wraz z nastaniem jesieni. A podczas warsztatów znajdziemy specjalne miejsce i formę dla indywidualnych wakacyjnych wspomnień uczestników naszego niedzielnego spotkania.

- Szczegóły
- Autor: Administrator
Muzeum Miejskie zaprasza na koncert gitarowy Tomasza Radziszewskiego 26.07.2024 r. (piątek) o godzinie 17.00 do sali koncertowej w budynku głównym.
Występujący w wielu krajach Europy, posiadający 4 wydane albumy płytowe, ponad 30 razy nagrodzony na międzynarodowych konkursach, Tomasz Radziszewski to polski gitarzysta, pasjonat muzyki i chcący szerzyć ją na całym świecie.

- Szczegóły
- Autor: Administrator
Zmieniają się też ceny wstępu i usług, a także dzień bezpłatnego wejścia na wystawy.
Szczegółowe informacje znajdują się na załączonych zdjęciach.