- Szczegóły
- Autor: Administrator
Już w najbliższą niedzielę, 15 września o godzinie 14:00, wracamy po wakacjach na „Muzealną 20!”. Zapraszamy dzieci i towarzyszących im dorosłych na warsztaty o tematyce przyrodniczej. Postaramy się złapać jeszcze trochę promieni letniego słońca i wakacyjnego nastroju spacerując po wystawach, które znikną z Muzeum wraz z nastaniem jesieni. A podczas warsztatów znajdziemy specjalne miejsce i formę dla indywidualnych wakacyjnych wspomnień uczestników naszego niedzielnego spotkania.
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Muzeum Miejskie zaprasza na koncert gitarowy Tomasza Radziszewskiego 26.07.2024 r. (piątek) o godzinie 17.00 do sali koncertowej w budynku głównym.
Występujący w wielu krajach Europy, posiadający 4 wydane albumy płytowe, ponad 30 razy nagrodzony na międzynarodowych konkursach, Tomasz Radziszewski to polski gitarzysta, pasjonat muzyki i chcący szerzyć ją na całym świecie.
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Zmieniają się też ceny wstępu i usług, a także dzień bezpłatnego wejścia na wystawy.
Szczegółowe informacje znajdują się na załączonych zdjęciach.
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Tegoroczne lato obfituje w Muzeum Miejskim w wystawy przyrodnicze. Niezmiennie jest to stała ekspozycja „Nadodrzańska przyroda”, ale również są to dwie wystawy czasowe: fotograficzna „Bezkrwawe łowy Włodzimierza Puchalskiego” i leśna „50 lat Nadleśnictwa Nowa Sól”. Dlatego w ramach wakacyjnej oferty dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy przyrodniczą ścieżkę pełną aktywności twórczych, którą poprowadzimy wszystkich chętnych na udział w muzealnych warsztatach.
Zajęcia dla indywidualnych uczestników, zapisywanych na warsztaty przez opiekunów, odbywać się będą we wszystkie lipcowe piątki w godzinach 12:00-14:00.
- Szczegóły
- Autor: Administrator
W programie:
17:00 „50 lat Nadleśnictwa Nowa Sól” – otwarcie wystawy (Pawilon Przyrodniczy)
18:00 Nowosolskie Smyczki – koncert (sala koncertowa w Budynku Głównym)
19:00 „Bezkrwawe Łowy Włodzimierza Puchalskiego. Wystawa ze zbiorów Muzeum Niepołomickiego i Muzeum Miejskiego w Nowej Soli” – otwarcie wystawy (Budynek Główny)
20:00 Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Elektryk” – koncert (Ogród Sztuk)
Działania towarzyszące (dziedziniec muzealny):
- poczęstunek i warsztaty przygotowane przez Nadleśnictwo Nowa Sól
- czerpanie papieru i inne warsztaty muzealne.
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Mogą w nim wziąć udział uczniowie i przedszkolaki, którzy odwiedzą nasze Muzeum i opiszą plastycznie swoje wrażenia.
Opisane prace (imię, nazwisko, klasa i szkoła lub przedszkole, oraz formuła: „Oświadczam, że przenoszę autorskie prawa majątkowe do pracy plastycznej dla Muzeum Miejskiego w Nowej Soli”, podpis opiekuna prawnego) należy złożyć w Muzeum Miejskim w terminie do 31 maja 2024 roku.
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Wystawa pt. „Dziedzictwo kulturowe renesansu w powiecie nowosolskim”, którą otworzymy w Muzeum Miejskim 23 lutego 2024 roku o godzinie 17.00 w pawilonie przyrodniczym jest drugą po ubiegłorocznej, poświęconej średniowieczu, ekspozycją prezentującą ślady epok historycznych w naszym regionie. Tym razem zabierzemy Państwa w podróż po jednej z najpiękniejszych epok w dziejach.
- Szczegóły
- Autor: Administrator
„W rękach dziecka lalka jest zabawką, zakupiona przez podróżnika – souvenirem, manipulowana przez czarodzieja – fetyszem. Lalka bywa też ikoną, symbolem, zjawiskiem...” - tak we wstępie do katalogu wystawy „Lalki świata” piszą jego autorki z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Muzeum Miejskie w Nowej Soli wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Otyńskiej zapraszają na otwarcie wystawy „Rowerowe historie”, które odbędzie się 10 listopada 2023 roku o godzinie 17:00 w pawilonie przyrodniczym Muzeum Miejskiego w Nowej Soli.
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Serdecznie zapraszamy 6 października 2023 r. o godzinie 17.00 na wernisaż niesamowitych zdjęć Ryszarda Piaseckiego - dokumentalisty czasów, które jeszcze są w pamięci i sercach nowosolan.
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Nabór na stanowisko pracy - pracownik merytoryczny w Dziale Naukowo-Oświatowym
Stanowisko uzależnione od posiadanych kwalifikacji kandydata na pracownika
- Szczegóły
- Autor: Administrator
Wartownie
Dwie jednoosobowe wartownie (strażnice): betonowa i stalowa umieszczone na muzealnym dziedzińcu. Wartownia betonowa wyprodukowana została w Niemczech w I połowie XX wieku. Stalowa również w Niemczech w latach 30. XX wieku. Obie prezentują typowe rozwiązania architektury obronnej umieszczanej przy budynkach przemysłowych.
Kwiaty polskie
Unikatowa galeria autorska Grażyny Graszki powstała na dziedzińcu Muzeum. Cykl ten nosi nazwę „Kwiaty polskie” (2003-2005). Mozaikowa praca twórcza artystki w przestrzeni muzealnych zabudowań zyskuje kolejne elementy i tworzy wystawę stałą, którą można podziwiać w godzinach otwarcia instytucji.
Ekspozycja kamieniarska
Wystawa muzealna prezentująca w muzealnych podcieniach elementy kamienne zgromadzone w Muzeum. Są to fragmenty nagrobków, pomników i wytwory techniki. Jest ona uzupełniona mozaikami Grażyny Graszki tworzącymi podłogę wystawy.
Makieta kolejowa
Makieta kolejowa umieszczona w budynku dworca kolejowego na ulicy Towarowej 3. Makieta w części historycznej prezentowanych pojazdów odwzorowuje tzw. modelarską kolejową epokę IV (lata 1968-1989) w PRL. Rekonstrukcje budowli tworzących infrastrukturę kolejową (parowozownia, budynki stacyjne, wieża ciśnień, osiedle mieszkaniowe, zakład przemysłowy) wzorowane są na obiektach historycznych zachowanych na obszarze dzisiejszej Polski zachodniej. Obiekty w tej architekturze wznoszone były w okresie budowy linii kolejowych na początku XX wieku.
Projekt i wykonanie makiety: Krzysztof Jasiński, Daniel Skarżyński, Marcin Pazio, Konrad Tanasiewicz. Własność: Muzeum Miejskie w Nowej Soli.
Makieta znajduje się w Centrum Obsługi Podróżnych (dworzec PKP) przy ul. Towarowej 3
Historia dawnej fabryki nici.
Wystawa plenerowa umieszczona na trzech najwyższych piętrach w Wieży Ciśnień Społecznych i Gospodarczych przy ulicy Bawełnianej 1 na terenie dawnej fabryki nici.
Prezentuje na planszach i makietach historię fabryki od czasu jej powstania w XIX wieku aż do jej upadku pod koniec wieku XX. Bogata w solidną wiedzę historyczną oraz ubarwiona wieloma zdjęciami stanowi ważny element reorganizacji terenu po byłej fabryce.