Muzeum Miejskie w Nowej Soli serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Haftem malowane. Kolekcja obrazów haftowanych ze zbiorów Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce”, które odbędzie się 10 września 2021 roku (piątek) o godzinie 17:00.

Wystawa Haftem malowane plakatSztuka hafciarska w Chinach znana jest już ponad cztery tysiące lat. Hafty są elementem ubioru ludności chińskiej, a rękodzieło hafciarskie jest wyspecjalizowanym rzemiosłem – kunsztownym, różnorodnym i bogatym we wzornictwo, rodzaje ściegów i barwy. Finezja wykonania, świeżość i czystość kolorów, staranność wzoru - tymi cechami odznacza się również zaprezentowana na wystawie kolekcja. Eksponowane dzieła to 23 prace dotyczące różnych tematów, od przyrody (pejzaże, kwiaty, drzewa, zwierzęta) poprzez postacie ludzkie, aż po tradycyjne motywy chińskie połączone z kaligrafią. Niektóre z obrazów zostały wykonane haftem dwustronnym, co umożliwia ich prezentację w przestrzeni. Wystawę uzupełniają oryginalne chińskie wachlarze dekorowane scenami rodzajowymi.

Wystawa będzie można oglądać od 10 września do 21 października 2021 roku. Zapraszamy do Muzeum!