„W rękach dziecka lalka jest zabawką, zakupiona przez podróżnika – souvenirem, manipulowana przez czarodzieja – fetyszem. Lalka bywa też ikoną, symbolem, zjawiskiem...” - tak we wstępie do katalogu wystawy „Lalki świata” piszą jego autorki z Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Nowosolska odsłona tego tematu, czyli wystawy lalek, których pierwotną rolą nie jest dziecięca zabawa, to blisko 170 eksponatów opowiadających o tradycjach i zjawiskach
kulturowych ponad 50 narodów sześciu kontynentów. Wystawa ukazuje kulturę materialną poprzez precyzyjnie wykonane stroje ludowe oraz kulturę duchową, ponieważ dużą część stanowią lalki rytualne, które w tradycyjnych społecznościach biorą udział w czynnościach o znaczeniu magiczno-religijnym lub są elementem ważnych wydarzeń w roku obrzędowym. Japońskie tradycyjne lalki kokeshi, figurki darumy, kubańska piękność z liści bananowca, magiczne trolle i ukraińska motanka to tylko niektóre z elementów tej wystawy, dla której charakterystyczna jest też różnorodność materiałów użytych do wykonania tych miniaturowych ludzkich postaci.
Ekspozycja ze zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach wzbogacona została plastycznym akcentem autorstwa nowosolskiej artystki Grażyny Graszki i eksponatami korespondującymi z kielecką kolekcją wybranymi ze zbiorów nowosolskich.
Zapraszamy do Muzeum Miejskiego na otwarcie wystawy 9 lutego 2024 roku na godzinę 17:00. Ekspozycję będzie można oglądać do 15 maja br.