• Muzeum Miejskie w Nowej Soli
  • Muzeum Miejskie w Nowej Soli
  • Muzeum Miejskie w Nowej Soli
Pod tytułem „Dziedzictwo kulturowe średniowiecza w powiecie nowosolskim” kryje się nowa wystawa czasowa, którą otworzymy w Muzeum Miejskim 3 lutego 2023 roku o godzinie 17.00 w pawilonie przyrodniczym. Przykładem dziedzictwa kulturowego średniowiecza są układy architektoniczne miast powstałych w dobie średniowiecza. Dziedzictwo kulturowe epoki nadal jest widoczne w postaci świątyń kryjących w swoich wnętrzach gotyckie ołtarze, figury, dzwony i chrzcielnice, reliktów zamków czy krzyży pokutnych. Epokę średniowiecza przypominają dziś głównie materialne świadectwa w postaci czytelnych układów urbanistycznych miast i wsi.

Bogato ilustrowane plansze dotyczące architektury i sztuki sakralnej, układów urbanistycznych miast,  pomników średniowiecznego prawa, dokumentów z dworskich i miejskich kancelarii uzupełniają zabytki użyczone przez Centrum Kultury „Zamek” w Kożuchowie i Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z/s w Świdnicy. Interesującym elementem wystawy są ujęcia filmowe autorstwa Mateusza Mierzwiaka ukazujące średniowieczne założenia urbanistyczne obecnych miast powiatu z lotu ptaka.

Epoka historyczna zwana średniowieczem w Europie zamyka się w przedziale od końca V do końca XV wieku. W przeciągu tego tysiąclecia miało miejsce wiele wydarzeń i procesów, które ukształtowały w dużej mierze obecny kontynent, w tym również obszar obecnego powiatu nowosolskiego. Mimo upływu setek lat dziedzictwo kulturowe epoki nadal jest obecne w przestrzeni materialnej i duchowej oraz ogrywa znaczną rolę w życiu współczesnych.

 Wystawa będzie prezentowana w Muzeum Miejskim do maja 2023 roku.

Dziedzictwo kulturowe średniowiecza

godziny otwarciacennik biletowregulamin zwiedzaniadojazdstrona archiwalna
COVID 19Deklaracja dostępnościRODOBIPFacebook

Muzeum Miejskie w Nowej Soli ul. Muzealna 20, Nowa Sól 67-100, tel. :+48 68 387 36 40 muzeum@muzeum-nowasol.pl

Adres skrytki: EPUAP logo

/MMNowaSol/SkrytkaESP