• Muzeum Miejskie w Nowej Soli
  • Muzeum Miejskie w Nowej Soli
  • Muzeum Miejskie w Nowej Soli

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego sprzed dwóch tysięcy lat”, które odbędzie się 25.11.2022 roku o godzinie 17.00 (piątek).
Całą wystawę przybliży nam podczas wernisażu kurator wystawy i antropolog z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku dr Aleksandra Pudło.

Wystawa powstała ona dzięki współpracy dwóch instytucji: Miasta Pruszcz Gdański oraz Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Ekspozycja miała swoją premierę w 2021 roku i została uznana ze najlepszą wystawę czasową ubiegłego roku według magazynu „Archeologia Żywa”. Dzięki odkryciom archeologów i analizom antropologów wiadomo, jak zmieniało się życie tutejszych ludzi. Teraz tę historię może poznać każdy, kto zwiedzi wystawę. Uzupełnieniem zaprezentowanych wyników badań jest na niej oryginalny materiał kostny m.in. z Pruszcza Gdańskiego. Możemy zobaczyć co antropolodzy są w stanie z niego wyczytać z kości: czym różni się mężczyzna od kobiety, jak odmienny jest szkielet dziecka oraz jak wyglądają na kościach ślady urazów i chorób ludzi nawet sprzed dwóch tysięcy lat.

Wystawa została uzupełniona także o lokalny kontekst archeologiczny dzięki zabytkom: broni, ceramice i ozdobom z okresu wpływów rzymskich m.in. z Różanówki koło Nowej Soli udostępnionym przez Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z siedzibą w Świdnicy.

Historia człowieka jest przedstawiana w książkach i podręcznikach najczęściej poprzez wytwory jego kultury. Poprzez przedmioty, które tworzył podczas rozwoju cywilizacji, poprzez formy budowli i sposoby pochówków. To właśnie w grobach znajduje się odpowiedź czy sposób życia jaki wybrał przyniósł mu korzyść i rozwój, czy wręcz przeciwnie – trudności i zagładę. Tym tematem zajmują się między innymi antropolodzy. Na szkielecie są w stanie odczytać informację o płci, wieku, diecie czy warunkach i dynamice życia. Badania antropologiczne dają wspaniałą możliwość poznania, jak kiedyś żył człowiek: jak wyglądał, na co chorował, jakich doznał urazów, jaką pracę wykonywał, gdzie się urodził, gdzie mieszkał i jak umarł. Antropolog bada jednak nie tylko losy pojedynczych ludzi, lecz wykorzystując statystykę także losy całych populacji.

Jednym z powodów przedstawienia ekspozycji z Pomorza w naszym Muzeum są związki między dawną ludnością z terenu Pruszcza Gdańskiego a innymi społecznościami żyjącymi w okresie wpływów rzymskich. Okazuje się, że kontakty handlowe i kulturowe były na początku naszej ery silne, różne grupy wpływały na siebie, wymieniając dobra materialne i dzieląc się osiągnięciami cywilizacyjnymi i genami. Ówcześnie historia wszystkich grup ludzi w dorzeczu Odry i Wisły toczyła się podobnie, więc opowieść z Pruszcza Gdańskiego mogłaby wydarzyć się i nad Odrą.

Unikalna w naszym Muzeum wystawa będzie dostępna do 26.02.2023 roku. Zapraszamy do odwiedzin indywidualnych i zorganizowanych, szczególnie w formie zajęć edukacyjnych.

Mieszkancy Pruszcza Gdanskiego

godziny otwarciacennik biletowregulamin zwiedzaniadojazdstrona archiwalna
COVID 19Deklaracja dostępnościRODOBIPFacebook

Muzeum Miejskie w Nowej Soli ul. Muzealna 20, Nowa Sól 67-100, tel. :+48 68 387 36 40 muzeum@muzeum-nowasol.pl

Adres skrytki: EPUAP logo

/MMNowaSol/SkrytkaESP