• Muzeum Miejskie w Nowej Soli
  • Muzeum Miejskie w Nowej Soli
  • Muzeum Miejskie w Nowej Soli

Kluczem do wystawy jest ukazanie znaczenia i wybranej symboliki przedmiotów codziennego użytku. Według własnego konceptu poprowadzimy zwiedzających po świecie rzeczy pokazując eksponaty na co dzień ukryte w muzealnych magazynach.

Prezentowane na wystawie rzeczy pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego. Dawniej używane były na terenie historycznego Śląska lub zostały przywiezione na te ziemie przez nowych osadników po 1945 roku. Wiele z nich to eksponaty pozostałe po przedwojennym nowosolskim Heimatmuseum. Swoim materialnym kształtem, zastosowaniem czy rytualnym znaczeniem opowiadają historię czasów minionych. Informują nas o ludzkiej codzienności i odświętności, bez której trudno wyobrazić sobie życie zbiorowości i jednostki.

Znaczenie i zastosowanie przedmiotów ulega ciągłej zmianie. Przykładem mogą być znajdujące się na wystawie łyżwy – z czasem przestały być istotnym środkiem przemieszczania się. Dziś służą do rozrywki i sportu dla dzieci i dorosłych.

Wystawa posiada część edukacyjną. Każdy może tu sprawdzić swoją znajomość przysłów polskich, a grupy zorganizowane zachęcamy do skorzystania z oferty etnograficznych lekcji muzealnych i warsztatów.

Na otwarcie wystawy zapraszamy 25 lutego 2022 roku (piątek) o godzinie 17:00 do pawilonu przyrodniczego.
Znaczenie i mowa rzeczy plakat

godziny otwarciacennik biletowregulamin zwiedzaniadojazdstrona archiwalna
COVID 19Deklaracja dostępnościRODOBIPFacebook

Muzeum Miejskie w Nowej Soli ul. Muzealna 20, Nowa Sól 67-100, tel. :+48 68 387 36 40 muzeum@muzeum-nowasol.pl

Adres skrytki: EPUAP logo

/MMNowaSol/SkrytkaESP