Nowa Sól na dawnej kartce pocztowej. Katalog zbiorów Muzeum Miejskiego w Nowej Soli, Tom. 2, Obraz miasta.

nowa sol na dawnej pocztowce tom 2Nowa Sól na dawnej kartce pocztowej. Katalog zbiorów Muzeum Miejskiego w Nowej Soli, Tom. 2, Obraz miasta.

Kolekcja kartek pocztowych w zbiorach Muzeum Miejskiego liczy ponad 1200 egzemplarzy i stale się powiększa. Gromadzone są kartki prezentujące Nową Sól i okolice w granicach obecnego powiatu nowosolskiego, wyprodukowane przed 1945 r. i powojenne do czasów współczesnych. Najliczniejszy zbiór tworzą karty pocztowe sprzed 1945 r. – zwane umownie dawnymi kartkami pocztowymi. Ich liczba przekracza obecnie 800 szt. W ubiegłym roku do rąk Czytelników trafił pierwszy tom wydawnictwa prezentującego zbiór kartek, których tematyka ilustracyjna związana jest z rzeką Odrą. W tomie drugim pt. „Obraz miasta” przedstawiamy kolejne 200 kartek ukazujących miasto w kilku aspektach – np. ujęcia panoramiczne, czyli wieloobrazkowe prezentacje ważniejszych miejsc, ujęcia „z lotu ptaka” (fotografie z wież nowosolskich świątyń, fotografie lotnicze), przestawienia zakładów przemysłowych, obiektów użyteczności publicznej oraz obiektów sakralnych. Kolekcja ta tworzy unikatowy obraz miasta w okresie dynamicznego rozwoju urbanistycznego na przełomie XIX i XX wieku.

Format A4, okładka miękka, druk kolorowy, 80 stron, cena 25 zł.

Nowa Sól na dawnej kartce pocztowej. Katalog zbiorów Muzeum Miejskiego w Nowej Soli, Tom. 1, Motywy odrzańskie

Kartki pocztowe okladka małaKolekcja kart pocztowych w zbiorach Muzeum Miejskiego liczy obecnie 1150 egzemplarzy i stale się powiększa. Gromadzone są kartki prezentujące Nową Sól i okolice w granicach obecnego powiatu nowosolskiego, wyprodukowane przed 1945 r. i powojenne do czasów współczesnych. Najliczniejszy zbiór tworzą karty pocztowe sprzed 1945 r. – zwane umownie dawnymi kartkami pocztowymi. Ich liczna przekracza obecnie 750 szt. Szczególne miejsce w tym zbiorze zajmują kartki o tematyce odrzańskiej lub te na których widnieją obrazy związane z rzeką, jest ich ponad 200 szt. Ten zbiór prezentowany jest w niniejszym wydawnictwie. Otwiera go grupa kartek tzw. „grussów” – wieloobrazkowych barwnych kompozycji z lat 1896-1905, na których element odrzański występuje jako jeden z motywów. Następnie zaprezentowane zostały karki pocztowe z motywami odrzańskimi – panoramy rzeki, widoki okolic miasta – tzw. Lasu Odrzańskiego (Oderwald), starorzeczy (Sandlache) oraz mostu odrzańskiego. Najliczniejszą grupę kartek stanowią wydawane w latach 1903-1918 widoki nowosolskiego portu oraz istniejących w nich obiektów, np. mostu portowego, stoczni czy też przystani wioślarskiej. Publikacja otwiera planowaną serię wydawniczą, w której zaprezentowana zostanie kolekcja kartek pocztowych ze zbiorów Muzeum Miejskiego.

Format A4, okładka miękka, druk kolorowy, 80 stron, cena 25 zł.

Straże pożarne powiatu nowosolskiego na zawodach pożarniczych

straze pozarneKsiążka opisuje dzieje zawodów strażackich oraz historię zawodów w regionie nowosolskim. Bogato ilustrowana zdjęciami jest niezwykłym świadectwem historii regionalnej.

Format A4 stron 73 okładka miękka, ISBN 978-83-60681-26-8.

Cena: 20zł

Nowe wydawnictwo: „My powróciliśmy"

FormatFactory1„My powróciliśmy" red. Tomasz Andrzejewski, Ryszard Sobkowicz.
Książka zawierająca wspomnienia dwudziestu trzech Sybiraków. Będąca zapisem pamięci tych, którzy przeżyli gehennę zesłania na stepy, tajgę i tundrę Związku Radzieckiego. Wspomnienia trudnych powrotów i początków budowy nowego życia w powojennej Polsce. Wydana przez Muzeum Miejskie przy współpracy z Kołem Związku Sybiraków w Nowej Soli.

Druk kolorowy, okładka miękka, format 17x24, stron 96, cena 8 zł
ISBN 978-83-60681-24-4

Nowe wydawnictwo T. Andrzejewski "Muzeum w Nowej Soli 1916-2016"

muzeum okladka netT. Andrzejewski "Muzeum w Nowej Soli 1916-2016" Bogato ilustrowana publikacja przygotowana na jubileusz 100-lecia muzealnictwa w Nowej Soli prezentuje dzieje instytucji muzealnych począwszy od pierwszego tzw. Heimatmuseum, utworzonego w 1916 i funkcjonującego do początku 1945 r. oraz historię powstania i funkcjonowania polskiego Muzeum (Miejskiego) w latach 1947-2016.

Druk kolorowy, format 21x21 cm, 60 stron, okładka miękka, nakład 200 egz., cena 20 zł.

Publikacja do nabycia Muzeum Miejskim od 22 września 2016 r.

"Nowosolskie ulice, tom V. W-Ż"

ulice tom V"Nowosolskie ulice, tom V. W-Ż" Tomasz Andrzejewski, Małgorzata Gącarzewicz, Jarosław Parahus

Piąty, ostatni tom serii, prezentującej historię Nowej Soli przez pryzmat dziejów jej ulic. Opisy ulic w układzie alfabetycznym, historia obiektów i instytucji. Wydawnictwo bogato ilustrowane zdjęciami archiwalnymi oraz współczesnymi. Indeks nazw ulic.

Więcej ...

Moneta czasów kryzysu – moneta czasów pomyślności

sesja XV okladkaMoneta czasów kryzysu – moneta czasów pomyślności
XV Ogólnopolska Sesja Numizmatyczna w Nowej Soli 2013

Redakcja naukowa Borys Paszkiewicz

ISBN 978 - 83 - 60681 - 20 – 6

Okładka miękka, druk cz-b, stron 284, cena 20 zł, spis treści.

450-lat Nowej Soli. Kalendarium dziejów miasta

450-lat Nowej Soli Kalendarium dziejów miastaT. Andrzejewski, J. Parahus, 450-lat Nowej Soli. Kalendarium dziejów miasta, Nowa Sól 2013.

Publikacja, przygotowana w związku z obchodami 450 lat powstania osady i 270 lat nadania praw miejskich, prezentuje w formie kalendarium najważniejsze wydarzenia związane z dziejami Nowej Soli. Opisom poszczególnych wydarzeń towarzyszy bogaty materiał ilustracyjny (ponad 500 rycin i fotografii), który ukazuje rozwój przestrzenny miasta oraz życie społeczno-kulturalno-sportowe jego mieszkańców. Szczególną uwagę autorzy poświęcili wydarzeniom po 1945 r. i jest to pierwsza próba usystematyzowania wiedzy na temat funkcjonowania miasta w tym okresie. Publikację zamyka część albumowa prezentująca obraz Nowej Soli w 2013 r.

Format A4, druk kolorowy, okładka twarda, 160 stron, cena 35 zł.

przykładowe strony

Nowosolskie środowisko plastyczne 1945-2013 w zbiorach Muzeum Miejskiego w Nowej Soli.

okladka plastycy"Nowosolskie środowisko plastyczne 1945-2013 w zbiorach Muzeum Miejskiego w Nowej Soli." K. Bakalarz

Stron 68, okładka miękka, druk kolorowy, cena 15 zł
 przykładowe strony

Nowosolskie ulice, tom IV. P-T

nowosolskie ulice PT"Nowosolskie ulice, tom IV. P-T" Tomasz Andrzejewski, Małgorzata Gącarzewicz, Jarosław Parahus

Czwarty tom serii, prezentującej historię Nowej Soli przez pryzmat dziejów jej ulic. Opisy ulic w układzie alfabetycznym, historia obiektów i instytucji. Wydawnictwo bogato ilustrowane zdjęciami archiwalnymi oraz współczesnymi, także lotniczymi i satelitarnymi. Indeks nazw ulic.

Więcej ...

Nowosolskie ulice, tom III. L-O

nowosolskie ulice LO"Nowosolskie ulice, tom III. L-O" Tomasz Andrzejewski, Małgorzata Gącarzewicz, Jarosław Parahus

Trzeci tom serii, prezentującej historię Nowej Soli przez pryzmat dziejów jej ulic. Opisy ulic w układzie alfabetycznym, historia obiektów i instytucji. Wydawnictwo bogato ilustrowane zdjęciami archiwalnymi oraz współczesnymi, także lotniczymi i satelitarnymi. Indeks nazw ulic.

Więcej ...

Nowosolskie ulice, tom II. H-K

nowosolskie_ulice_HK"Nowosolskie ulice, tom II. H-K" Tomasz Andrzejewski, Małgorzata Gącarzewicz

Drugi tom serii, prezentującej historię Nowej Soli przez pryzmat dziejów jej ulic. Opisy ulic w układzie alfabetycznym, historia obiektów i instytucji. Wydawnictwo bogato ilustrowane zdjęciami archiwalnymi oraz współczesnymi, także lotniczymi i satelitarnymi. Indeks nazw ulic.


"Nowosolskie ulice, tom II. H-K", Nowa Sól 2010, s. 72, format A4, druk kolorowy, okładka miękka. Cena 18 zł.

Walenty Faterkowski, Dolnośląskie Zakłady Metalurgiczne „Dozamet” we wspomnieniach głównego księgowego (1946-1978), Nowa Sól 2011

okladka_DZM_1Pierwsza od wielu lat publikacja poświęcona DZM „Dozamet". Historia jednego z największych zakładów przemysłowych w Nowej Soli spisana przez wieloletniego pracownika. Autor omówił w publikacji swoją drogę do Nowej Soli, okres pracy w zakładzie od czasu jego uruchomienia w 1946 r. do czasów rozkwitu w połowie lat 70. Wiele uwagi poświęcił zagadnieniom produkcji i zatrudnionym w zakładzie pracownikom kadry kierowniczej i technicznej.

Więcej ...

Hieronim Warachim

o_hieronimHieronim Warachim "Wspomnienia z Nowej Soli 1951-1956" Nowa Sól 2009

Publikacja wspomnień kapucyna o. Hieronima Warachima, który w latach 1951-1956 pełnił funkcję proboszcza parafii św. Michała Archanioła w Nowej Soli. Autor w swoim tekście przestawia nie tylko wspomnienia z pobytu w Nowej Soli, lecz kreśli także historię zakonu i Kościoła w Polsce w czasach stalinizmu.

Nakład: 500 egz., druk dwubarwny, format 21x21, s. 24, cena: 4 zł.

Budowle sakralne powiatu nowosolskiego

budowle_sakralne_powiatu_nowosolskiego"Budowle sakralne powiatu nowosolskiego" Tomasz Andrzejewski

W publikacji zaprezentowano budowle sakralne, które na przestrzeni wieków wzniesiono na obszarze dzisiejszego powiatu nowosolskiego. W katalogowym zestawieniu uwzględniono funkcjonujące do dziś świątynie i budowle związane z kultem religijnym, a także te, które się nie zachowały. Przyjęty chronologiczny układ prezentacji uzupełniono w niektórych okresach podziałem budowli wedle ich funkcji i lokalizacji. Całość wzbogacono materiałem ilustracyjnym (114 rycin, zdjęć), ukazującym ewolucję architektoniczną budowli i ich stan dzisiejszy.

 Format 21x21 cm, s. 48, miękka okładka, druk czarno-biały, Cena 5,00 zł.

Krajobraz kulturowy powiatu nowosolskiego. Kartografia-grafika-fotografia lotnicza.

krajoobraz_kulturowy_powiatu_nowosolskiegoKrajobraz kulturowy powiatu nowosolskiego. Kartografia-grafika-fotografia lotnicza. Katalog wystawy, Nowa Sól 2008. red. Tomasz Andrzejewski

Katalog prezentujący materiały ikonograficzne z wystawy pod tym samym tytułem. Składają się na nie przykłady map, zdjęć lotniczych oraz grafik i malarstwa, ukazującego przemiany krajobrazu kulturowego regionu na przestrzeni od połowy XVI do początków XXI wieku. Są to dotychczas nie publikowane materiały ze zbiorów własnych muzeum oraz reprodukcje pozyskane z Bibliotek Uniwersyteckich we Wrocławiu i Würzburgu, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze oraz Instytutu Herdera w Marburgu. Wśród prezentowanego materiału wyróżnić należy zbiór rysunków F.B. Wernera (połowa XVIII w.); grafiki z wydawnictwa A. Dunckera, współczesne fotografie lotnicze oraz materiały archiwalne z lata 30. i 1945r.
Przykładowe strony

Nakład 300 egz., kolor, format A4, s. 56., Cena 30,00 zł.

Odra na starych pocztówkach

Odra na starych pocztówkach, oprac. H. Wojewódzka, Nowa Sól 2002.
Prezentacja w formie rozkładówki 13 pocztówek krajobrazu nadodrzańskiego Nowej Soli i okolic z 1 połowy XX w., charakterystyka krajobrazu odrzańskiego.
Format A4, str.6, kolor, okładka miękka laminowana. Cena 3,00 zł.