Promocja książki „My powróciliśmy”

Opublikowane: poniedziałek, 24, październik 2016 19:33.

Sporym sukcesem zakończyła się promocja książki "My powróciliśmy" - zbiór wspomnień Sybiraków o tułaczce, życiu i powrocie ich i ich rodzin z wygnania na bezkresy ZSRR. Niezwykle dużym zainteresowaniem cieszyła się niewielka wystawa poświęcona zapisom pamięci o zesłańcach. Cenne są takie spotkania ostatnich naocznych świadków tej ważnej dla nas historii. Cenne są jej zapisy z pierwszej ręki.
Program artystyczny przygotowała grupa młodzieży z naszego LO pod kierunkiem Joanny Wojtasik.
Serdecznie dziękujemy za wspólny i udany wieczór.
Książka dostępna jest w naszym Muzeum w cenie 8 zł.

Więcej ...

Promocja książki "My powróciliśmy"

Opublikowane: środa, 12, październik 2016 21:19.

Promocja My powrocilismy SybiracyMuzeum Miejskie serdecznie zaprasza na promocję książki "My powróciliśmy" będącą zapisem pamięci tych, którzy przeżyli gehennę zesłania na stepy, tajgę i tundrę Związku Radzieckiego. Wspomnienia trudnych powrotów i początków budowy nowego życia w powojennej Polsce. Tych żywych wspomnień osobistych przeżyć i opowieści z pierwszej ręki jest z roku na rok coraz mniej więc książka ta jest tym cenniejsza i ważna. Zapraszamy!

100 - lecie Muzeum Miejskiego w Nowej Soli

Opublikowane: sobota, 24, wrzesień 2016 12:52.

Dnia 22 września 2016 roku w Muzeum Miejskim uczciliśmy 100-lecie muzealnictwa w Nowej Soli. Na uroczystości przybyli znamienici goście i przyjaciele naszego Muzeum. Mogli oni wysłuchać znakomitego koncertu zespołu smyczkowego Lady's Quartet. My wysłuchaliśmy i otrzymaliśmy od nich wiele ciepłych słów. Otrzymaliśmy także prezenty. W dniu wystawy dotarł do nas z Anglii obraz od Wiliama Northa, którego wystawę już niedługo będzie można u nas zobaczyć, przedstawiający nasze Muzeum. A od Dyrektora Muzeum Ziemi Lubuskiej Leszka Kani otrzymaliśmy jakże pasującą do naszych zbiorów solniczkę. Urodzinowy tort został pokrojony na specjalnie przygotowanej na tą okazję wystawie poświęconej naszej muzealnej przeszłości. Wystawa została zaaranżowana w odremontowanym pawilonie przyrodniczym. Pamiątką po odwiedzinach były pocztówki i okolicznościowe, bite (czasem własnoręcznie) na miejscu monety. Dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas w tym uroczystym dniu!

Więcej ...

Noc w Muzeum 2016

Opublikowane: wtorek, 10, maj 2016 21:09.

Coroczna "Noc w Muzeum" już za nami. Cieszymy się bardzo, że byliśmy w stanie zapewnić i dorosłym i dzieciom porcję kultury i zabawy. Dziękujemy, że mieszkańcy nie tylko Nowej Soli zechcieli tak licznie uczestniczyć w przygotowanych przez nas punktach programu. Wernisaż prac graficznych z kolekcji A. i M. Buttlerów był pierwszym wydarzeniem tego wieczoru wprowadzającym udanie gości w cykl muzealnych atrakcji. Można było poczuć się malarzem zostawiając swój ślad na wspólnie zapełnianym płótnie. Przymierzyć się do stroju dżentelmena i damy w stand in'ie. Sprawdzić swój zmysł przestrzenny układając puzzle. Dzieci gromadne wzięły udział w konkursie rysowania kart pocztowych.

Więcej ...

Dokumenty z "kapsuły czasu"

Opublikowane: wtorek, 19, kwiecień 2016 12:03.

Przedstawiamy tłumaczenie dokumentów rękopiśmiennych odnalezionych w tzw. „kapsule czasu” na terenie Nowej Soli.

Tłumaczenie kapsuły czasu

Powiew historii...

Opublikowane: sobota, 16, kwiecień 2016 17:05.

14.04.2016 roku w Muzeum Miejskim miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W obecności Pani Mirosławy Kochańskiej – Powiatowego Konserwatora Zabytków, przy udziale Pana Wadima Tyszkiewicza – Prezydenta Miasta, Pana Tomasza Andrzejewskiego – Dyrektora Muzeum Miejskiego, Pana Mariusza Smolarczyka – Prezesa ZUM oraz licznie zebranych przedstawicieli mediów dokonano otwarcia kapsuły czasu znalezionej podczas remontu kamienicy przy ulicy Wrocławskiej 9.

Więcej ...

Spotkanie autorskie dr Włodzimierza Kwaśniewicza

Opublikowane: środa, 20, styczeń 2016 21:40.

P1030978Dnia 29.01.2016 r. o godzinie 17.00 w Muzeum odbędzie się spotkanie autorskie połączone z promocją książki dra Włodzimierza Kwaśniewicza.

Włodzimierz Kwaśniewicz, ur. w 1947 r. w Zielonej Górze, doktor nauk humanistycznych, znany i ceniony historyk-bronioznawca i muzealnik. Twórca i pierwszy dyrektor Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie. Publicysta i pisarz. Autor wielu publikacji o dawnej broni i uzbrojeniu ochronnym, m.in. 1000 słów o broni białej i uzbrojeniu ochronnym (1981), 1000 słów o dawnej broni palnej (1987), Pięć wieków szabli polskiej (1993), Historia szablą pisana, czyli szable znanych Polaków I i II Rzeczpospolitej (1998), Leksykon broni białej i miotającej (2003), Leksykon dawnej broni palnej (2004), Leksykon dawnego uzbrojenia ochronnego (2005), Szable sławnych Polaków (2006).

Więcej ...

Ferie zimowe 2016

Opublikowane: niedziela, 17, styczeń 2016 20:22.

Na okres ferii zimowych 2016 roku Muzeum Miejskie w Nowej Soli proponuje dzieciom i młodzieży następujące działania:

  • Nowosolski szlak solny.
    W trakcie wycieczki będzie można poznać historię powstania osady solnej i jej rozwoju, oraz poznać zabytki związane z solną historią miasta.
  •  Zabytki Nowej Soli.
    W trakcie wycieczki jej uczestnicy poznają najciekawsze zabytki związane z historią Nowej Soli.
    Celem wycieczek historycznych jest przybliżenie dziejów miasta w oparciu o zwiedzenie najważniejszych zabytków. Wycieczkę poprowadzi pracownik Muzeum Miejskiego. Planowany czas wycieczki w zależności od grupy wiekowej od 1do 2 godzin.

W ciągu całych ferii zimowych czynna będzie e-czytelnia według regulaminu.

Działania Muzeum proponowane w ramach ferii zimowych dla dzieci i młodzieży są bezpłatne.