Noc w Muzeum i Bibliotece 2012

Opublikowane: 23 kwiecień 2012.

Muzeum Miejskie i Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli zapraszają 11 maja 2012 r. na: NOC W MUZEUM I BIBLIOTECE

PROGRAM IMPREZ:

17.00 – Wernisaż wystawy (Muzeum Miejskie)
Aneks do kolekcji. Grafika artystów zagranicznych XX wieku w zbiorach Artura i Mateusza Butlerów
Jest to kolejna wystawa nowosolskich kolekcjonerów Artura i Mateusza Buttlerów w nowosolskim Muzeum Miejskim. Tym razem zaprezentują oni blisko 90 prac grafików zagranicznych między innymi Picassa, Renoira, Bellmera i innych. Wystawie towarzyszy katalog prezentowanych dzieł.

18.00 – Koncert kameralny (Muzeum Miejskie)
Od baroku do romantyzmu
Wykonawcy  Anna Ulwańska - sopran
Rafał Jędrzejewski - flet
Ludmiła Pawłowska - fortepian
Usłyszymy utwory miedzy innymi:
J. S. Bacha, A. Vivaldiego, W. A. Mozarta, G. Faure, C. Debussy’ego, S. Mercadante

Prowadzenie koncertu Anna Ulwańska i Ludmiła Pawłowska

19.00 - Wernisaż wystawy (Muzeum Miejskie)
Siedlisko-Bytom Odrzański. Ślady przeszłości księstwa Carolath-Beuthen”

Wystawa prezentująca dzieje majątku ziemskiego, który od czasów średniowiecza należał do największych posiadłości rycerskich w granicach historycznego Śląska a w dobie nowożytnej za sprawą rodziny von Schönaich utrzymał status samodzielnego księstwa.
Na wystawę składają się zabytki, kopie dokumentów oraz ikonografia ukazująca dzieje majątku ziemskiego, miejscowości z nim związanych oraz sylwetki wybitnych przedstawicieli rodziny właścicieli.
Szczególną uwagę na wystawie poświęcono dziejom zamku Carolath w Siedlisku, siedziby właścicieli i centrum administracyjnego majątku. Na potrzeby prezentacji tej problematyki przygotowano makietę zamku w sali 1:100, która rekonstruuje układ założenia sprzed 1945 r.

Wystawę przygotowano we współpracy i z wykorzystaniem zbiorów:
Muzeum Miejskiego w Nowej Soli
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu
Biblioteki Śląskiej w Katowicach
Herder Institut w Marburgu
Fundacji Karolat z Siedliska
Rodziny von Schönaich za pośrednictwem Eleonore Schönaich-Carolath (Monachium)
Marcina Kuli (Siedlisko)
Zofii i Ryszarda Szczygłów (Bytom Odrzański)

20.00 – Fantastyczna noc w Bibliotece (Miejska Biblioteka Publiczna)

Konrad M. Rataj - prelekcja z pokazem multimedialnym pt.: ”Jeśli wiesz, co mam na myśli -przełamywanie barier językowych w kinie fantastycznym”.

Przerwa: poczęstunek

Ola Korzeniowska - prelekcja pt.: “Janusz Zajdel - mentor polskiej fantastyki”. Prelegentka przedstawi zebranym nieco już zapomnianą postać, która swego czasu miała dla polskiej fantastyki równie duże znaczenie, co Stanisław Lem - Janusza Zajdla, prekursora fantastyki socjologicznej, którego nazwiskiem ochrzczono najważniejszą polską nagrodę literacką w dziedzinie fantastyki.

Nagroda fantomu polskiego imienia Janusza A. Zajdla, zwana potocznie Zajdlem, to coroczna nagroda literacka w dziedzinie fantastyki, przyznawana przez uczestników konwentu Polcon autorom najlepszych polskich utworów literackich wydanych w poprzednim roku kalendarzowym.

Zapraszamy !!!

Fundacja Karolat z Siedliska zaprasza 12 maja na Święto Bzów.

Koncert kameralny  „Od baroku do romantyzmu