nowa sol na dawnej pocztowce tom 2Nowa Sól na dawnej kartce pocztowej. Katalog zbiorów Muzeum Miejskiego w Nowej Soli, Tom. 2, Obraz miasta.

Kolekcja kartek pocztowych w zbiorach Muzeum Miejskiego liczy ponad 1200 egzemplarzy i stale się powiększa. Gromadzone są kartki prezentujące Nową Sól i okolice w granicach obecnego powiatu nowosolskiego, wyprodukowane przed 1945 r. i powojenne do czasów współczesnych. Najliczniejszy zbiór tworzą karty pocztowe sprzed 1945 r. – zwane umownie dawnymi kartkami pocztowymi. Ich liczba przekracza obecnie 800 szt. W ubiegłym roku do rąk Czytelników trafił pierwszy tom wydawnictwa prezentującego zbiór kartek, których tematyka ilustracyjna związana jest z rzeką Odrą. W tomie drugim pt. „Obraz miasta” przedstawiamy kolejne 200 kartek ukazujących miasto w kilku aspektach – np. ujęcia panoramiczne, czyli wieloobrazkowe prezentacje ważniejszych miejsc, ujęcia „z lotu ptaka” (fotografie z wież nowosolskich świątyń, fotografie lotnicze), przestawienia zakładów przemysłowych, obiektów użyteczności publicznej oraz obiektów sakralnych. Kolekcja ta tworzy unikatowy obraz miasta w okresie dynamicznego rozwoju urbanistycznego na przełomie XIX i XX wieku.

Format A4, okładka miękka, druk kolorowy, 80 stron, cena 25 zł.