Kartki pocztowe okladka małaKolekcja kart pocztowych w zbiorach Muzeum Miejskiego liczy obecnie 1150 egzemplarzy i stale się powiększa. Gromadzone są kartki prezentujące Nową Sól i okolice w granicach obecnego powiatu nowosolskiego, wyprodukowane przed 1945 r. i powojenne do czasów współczesnych. Najliczniejszy zbiór tworzą karty pocztowe sprzed 1945 r. – zwane umownie dawnymi kartkami pocztowymi. Ich liczna przekracza obecnie 750 szt. Szczególne miejsce w tym zbiorze zajmują kartki o tematyce odrzańskiej lub te na których widnieją obrazy związane z rzeką, jest ich ponad 200 szt. Ten zbiór prezentowany jest w niniejszym wydawnictwie. Otwiera go grupa kartek tzw. „grussów” – wieloobrazkowych barwnych kompozycji z lat 1896-1905, na których element odrzański występuje jako jeden z motywów. Następnie zaprezentowane zostały karki pocztowe z motywami odrzańskimi – panoramy rzeki, widoki okolic miasta – tzw. Lasu Odrzańskiego (Oderwald), starorzeczy (Sandlache) oraz mostu odrzańskiego. Najliczniejszą grupę kartek stanowią wydawane w latach 1903-1918 widoki nowosolskiego portu oraz istniejących w nich obiektów, np. mostu portowego, stoczni czy też przystani wioślarskiej. Publikacja otwiera planowaną serię wydawniczą, w której zaprezentowana zostanie kolekcja kartek pocztowych ze zbiorów Muzeum Miejskiego.

Format A4, okładka miękka, druk kolorowy, 80 stron, cena 25 zł.