Grażyna Graszka

Dyplom z malarstwa uzyskała w 1984 r. w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego we wrocławskiej Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych. Równolegle ze studiami podstawowymi studiowała na Wydziale Reżyserii Filmu Animowanego Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Filmowych i Telewizyjnych w Łodzi (1982 - 1984). Studia zakończone zostały realizacją filmu "Muzykalny słoń" do muzyki Lecha Janerki w Wytwórni Filmów Animowanych Bielsku Białej.

Po powrocie do Nowej Soli zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką (również reklamową); przez kilka lat była też projektantką obuwia dla dzieci w nowosolskiej „Carinie”.

Tematem jej pierwszych obrazów był pejzaż, stopniowo odrealniany, zmierzający w kierunku pejzażu kosmicznego. Płynne pociągnięcia pędzla na obrazach w końcu lat 90-tych zanikają, a obrazy budowane są z drobnych, kanciastych form malarskich. Zaczynają kojarzyć się z mozaiką. Właśnie ceramiczna mozaika jest od 2000 roku podstawową formą wypowiedzi artystycznej. Stworzyła przy Nowosolskim Domu Kultury pracownię ceramiczną "Mozaika", w której wraz z dziećmi przygotowała projekty mozaik dla miasta. Zrealizowane zostały mozaiki na ścianie szczytowej Szkoły Podstawowej nr 8, na ścianie auli Liceum Ogólnokształcącego. W 2003 roku zaczął powstawać cykl mozaikowy w Muzeum Miejskim – jako pierwsze  powstały mozaiki o tematyce przyrodniczej na elewacji frontowej pawilonu przyrodniczego, w latach 2005-2007 wielkoformatowy cykl „Zielnik” na murze posesji muzeum. W latach 2008 – 2010 mozaikami udekorowała betonową ścianę przeciwpowodziową w nowosolskim porcie.

Grażyna Graszka jest bez wątpienia kolorystką. Widać to od jej pierwszych obrazów o przepięknych barwach, w roziskrzonych kawałeczkach tłuczonych ceramicznych płytek, zestawianych w mozaikowy obraz, widać w nowszych obrazach, zaprezentowanych  w 2005 roku na Jej jubileuszowej wystawie w nowosolskim muzeum.

Podczas pierwszej indywidualnej wystawy w nowosolskim muzeum (1991) powiedziała: "Sztuka jest formą tłumaczenia poczucia bezsensu życia. Jest niezawisła od czasu i przestrzeni, jest kosmiczna i metafizyczna przez absolut jej ujmowania. Jest odtworzeniem duszy i jej stanów, nie zna praw i ograniczeń..."

Większe zestawy jej obrazów znajdują się w zbiorach Muzeum Miejskiego w Nowej Soli, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i zielonogórskim Biurze Wystaw Artystycznych. Bardzo dużo obrazów trafia do prywatnych kolekcji w kraju i za granicą. Wystawiała we Wrocławiu, Bielsku - Białej, Zielonej Górze, Kożuchowie, Łagowie. Duża wystawa malarstwa krąży po galeriach niemieckich.