XV Konkurs Historyczny „70 rocznica zakończenia II wojny światowej”

Opublikowane: 17 kwiecień 2015.

Dnia 15 kwietnia 2015 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Nowej Soli odbył się XV jubileuszowy konkurs historyczny „70 rocznica zakończenia II wojny światowej". Patronat nad konkursem objął Starosta Nowosolski Waldemar Wrześniak. Organizatorami konkursu byli tradycyjnie: Muzeum Miejskie w Nowej Soli, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Nowej Soli i Koło Nowosolskie Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Komisja konkursowa powołana przez dyrektora Muzeum dra Tomasza Andrzejewskiego w składzie Ryszard Sobkowicz, Jarosław Parahus - pracownicy muzeum i Robert Kujbida - członek Nowosolskiego Koła PTH przygotowała dla uczestników dwa etapy konkursu. Pierwszy był to test składający się z 25 pytań. Pytania dotyczyły zarówno historii powszechnej jak i historii regionalnej. W drugiej części młodzież rozpoznawała na slajdach osoby i obiekty mające związek z II wojną i naszym regionem.
W konkursie udział wzięło łącznie 18 uczniów z 6 szkół: Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Soli, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Soli, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Nowej Soli , Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych 4 w Nowej Soli, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Kożuchowie i Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku.
Ostatecznie najlepszy okazał się uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Soli Michał Koput. Miejsce drugie zajął Wojciech Lasowy a trzecie Mateusz Sonnenberg uczniowie ZSP nr 3. Otrzymali oni nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe, Muzeum Miejskie i ZSP nr 3, które wręczyli Andrzej Ogrodnik członek Zarządu Powiatu Nowosolskiego, Agnieszka Kędzierska-Skórska dyrektor ZSP nr 3 i dr Tomasz Andrzejewski dyrektor Muzeum.
Gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom oraz zapraszamy za rok na XVI historyczny