Dział artystyczny

Powołany od podstaw w 1978 r. Aktualnie w zbiorach działu znajduje się ok. 1500 zabytków z zakresu malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby i rzemiosła artystycznego (szkło, ceramika, tkanina, meble, dawne przedmioty codziennego użytku), gromadzonych pod kątem kultury mieszczańskiej XIX i XX w. Duża część kolekcji dostępna jest zwiedzającym na wystawie "Wnętrza mieszczańskie", która ma charakter wystawy stałej.

W zbiorach artystycznych muzeum znajduje się ponadto duża, systematycznie uzupełniana kolekcja (kilkaset obiektów) prac plastyków nowosolskich, obejmująca obrazy olejne, grafiki, akwarele, rysunki i rzeźby artystów związanych z miastem od początku XX stulecia. Fragmenty zbioru prezentowane są okazjonalnie w formie wystaw czasowych. Stały charakter ma galeria autorska malarstwa Kamili Marchelek ( w czytelni muzeum ) i galeria malarstwa Janiny Góral ( na klatce schodowej ).

Ważnym elementem zbiorów działu jest unikalna w skali kraju kolekcja rysunku metalami (srebrem i złotem) autorstwa Stanisława Filipczuka, zgromadzona w latach 90. XX w.