"First to fight" Polacy na frontach II wojny światowej

Opublikowane: 23 sierpień 2019.

First to fight plakatSerdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy "First to fight" Polacy nafrontach II wojny światowej. Wernisaż odbędzie się 6 września 2019r. o godzinie 17.00 w pawilonie przyrodniczym Muzeum Miejskiego w Nowej Soli.

Ekspozycja przypomina o wysiłku militarnym Polaków na wszystkich frontach drugiej wojny światowej. Państwo polskie przez całą wojnę nieprzerwanie istniało jako podmiot prawa międzynarodowego, członek koalicji antyniemieckiej i prawny reprezentant ludności i terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wyrazem dążeń do niepodległości była odbudowa sił zbrojnych w okupowanym kraju (w konspiracji w ramach Służby Zwycięstwu Polski-Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej) oraz regularnych jednostek armii polskiej we Francji, a następnie w Wielkiej Brytanii a także w ZSRS w latach 1941–1942.

First to fight zaproszenie str 1Wystawa oddaje hołd żołnierzom sił zbrojnych RP walczących zarówno w kraju, jak i na obczyźnie u boku żołnierzy z Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Australii, Francji, Nowej Zelandii i Południowej Afryki. Pamiętamy zarazem o trudnym losie tych, którym przyszło walczyć poza siłami zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej na froncie wschodnim: w formacjach wojskowych stworzonych przez Związek Sowiecki i w pełni podporządkowanych dowództwu sowieckiemu.

Wernisaż organizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2019 r.

Wystawa czasowa: 6 września – 10 listopada 2019 r.

(opis i zdjęcie za: ipn.gov.pl)