"Fascynacje i pociągi" wernisaż Anety Początek

Opublikowane: 07 luty 2018.

DSC 7610okDnia 16 lutego 2018 roku o godzinie 17.00 w Muzeum Miejskim odbędzie się wernisaż wystawy "Fascynacje i pociągi" Anety Początek

ANETA POCZĄTEK - Wolsztyńska malarka urodzona we Wrocławiu. Ukończyła Studium Nauczycielskie na kierunku plastyka, otrzymała również dyplom na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego - kierunek malarstwo. Bierze czynny udział w licznych plenerach krajowych i międzynarodowych, a jej prace znajdują się w zbiorach osób prywatnych oraz instytucji państwowych.

Obrazy Anety Początek często powstają podczas licznych plenerów malarskich. Wśród nich odnajdziemy prace ukazujące piękno Ziemi Wolsztyńskiej i pociągi prowadzone przez parowozy na dawnej trasie Nowa Sól – Wolsztyn.

Tematem jej prac wykonanych techniką akwareli i olejną są pejzaże, kwiaty i ludzie. Od pięciu lat odchodzi od realistycznego przedstawiania rzeczywistości w kierunku intuicyjnego podejścia do tematu. Proces twórczy zaczyna od kontrolowanego przypadku, przechodząc następnie do malowania przestrzeni, operując kontrastami form, barw, płaszczyzn i faktur.

Styl obrazów jest wyraźnym odzwierciedleniem osobowości, temperamentu oraz esencją widzianego oczami artystki świata. Jak sama mówi, chciała odejść od realistycznego przedstawienia rzeczywistości na rzecz ekspresji i indywidualnego pojmowania tematu jaki obiera do pracy. Intuicyjność to nawiązanie do poszukiwań swoich własnych środków wyrazu.

Malarka porusza się w znanej od wieków technice olejnej - trochę według własnych zasad zdając się na przeczucie, twórczą wyobraźnię.
Tematem jej najnowszych prac, które można zobaczyć na wystawie, jest „Intuicja pejzażu”. Stanowi on nawiązanie do malarstwa plenerowego, które miało duży wpływ na twórczość artystki.

Pejzaże malowane techniką olejną nie są realistyczne, lecz abstrakcyjne. Ta technika pozwala na dużą kreatywność przedstawienia przestrzeni. Taki rodzaj pejzażu można nazwać intuicyjnym. Kontrastem do tych abstrakcyjnych prac są obrazy malowane farbami akwarelowymi. Autorka wydobywa w tej technice fakturę poprzez ekspresję plam i ich kontrastowanie, niekiedy stosuje kreskę konturową.

Większą emocjonalność malarka ukazuje w malarstwie na jedwabiu, posługując się farbami wodnymi i nazywając ją techniką „płynącą”. Jest ona zdaniem artystki – idealna do malowania kwiatów.

Będzie można również obejrzeć efekt pracy wynikający z potrzeby tworzenia w ceramice. W tej technice powstały rzeźby i artystyczna biżuteria.