Wielka woda - wernisaż wystawy

Opublikowane: 04 wrzesień 2017.

Wielka woda - powódź w Nowej Soli 1997 r. Wernisaż wystawy odbył się 15 września 2017 r o godzinie 17.00.

Wystawa przygotowana z okazji 20-lecia wydarzeń powodziowych w 1997 r. Celem wystawy jest ukazanie przyczyn, przebiegu i skutków powodzi „tysiąclecia” w Nowej Soli i okolicach. Na ekspozycji w formie planszowej zaprezentowane zostaną archiwalne fotografie ukazujące zmaganie się nowosolan z żywiołem w kilku grupach tematycznych – Przygotowanie do obrony miasta i portu, Nadejście fali powodziowej, Skutki powodzi. Materiał ekspozycyjny uzupełniony został wycinkami z prasy lokalnej i krajowej, która w 1997 r. relacjonowała wydarzenia. Ważnym aspektem wystawy jest ukazanie dalekosiężnych skutków powodzi, czyli podjęcia przez władze lokalne decyzji o budowie zabezpieczeń przeciwpowodziowych, które ukończone przed 2010 r. odegrały kluczową rolę w obronie miasta przed kolejną wielką powodzią. Na ekspozycji zaprezentowano także fotorelację z tych wydarzeń. Wernisaż wystawy poprzedzi projekcja filmu pt. Rok 1997 – 20 lat temu Nowa Sól obroniła się przed powodzią „tysiąclecia”, ukazującego heroiczną obronę miasta (10 minutowy montaż archiwalnych materiałów filmowych i zdjęciowych ze zbiorów Muzeum Miejskiego).

Wystawa czasowa: 15 września – 15 listopada 2017 r.

Kurator wystawy: dr Tomasz Andrzejewski